english version

02-09-2015

15-04-2004

wersja polska


Strona Rodziny Stanisława (M001) Maciejczyka


Poniżej są zamieszczone fragmenty z listów od pani Ewy Swieściak, zamieszkałej w Szwecji, wraz z wyborem zdjęć i ich opisami, przedstawiającymi w skrócie historię tej gałęzi rodziny. (Materiały są tu opublikowane za jej zgodą).

Pokrewieństwo z rodziną Wajszczuków zaistniało w pokoleniu oznaczonym na Drzewie Wajszczuków, jako "pokolenie I" (http://www.wajszczuk.v.pl/polski/drzewo/M001stanislaw.htm). Siostry z rodziny Maciejczyków zamieszkałej w Siedlcach: Bronisława wyszła za mąż za Konstantego Olszewskiego (dając początek ich gałęzi rodziny, jak wyżej), Maria wyszła za Piotra Wajszczuka (dając początek ich gałęzi - http://www.wajszczuk.v.pl/polski/drzewo/059piotr.htm#0059) i Salomea - za Józefa Skolimowskiego. Członkowie wszystkich tych rodzin zamieszkiwali w Siedlcach przed i w czasie II Wojny Światowej, (a niektórzy potomkowie również nadal po wojnie), znali się i utrzymywali bliskie stosunki rodzinne.


List od p. Ewy - 02.IV.2004
 
Dzień dobry Państwu... a może dzień dobry bardzo odległa rodzino.
Nazywam się Ewa Swieściak i zamieszkuje od 23 lat w Szwecji. Chciałabym tylko krótko opisać powiązania z rodziną Wajszczuków.
Moja cioteczną prababką była Maria Maciejczyk, żona Piotra Wajszczuka. Siostra Marii, Bronisława Olszewska z domu Maciejczyk była moja prababką. Jeden z synów Bronisławy, Tomasz Olszewski (zginął w Katyniu) był ojcem mojej mamy, Zofii Jarosz. Mama moja mieszka również w Szwecji i jest w posiadaniu kilku zdjęć rodziny Wajszczuków (Lucjusza i Marii). Duża cześć historii z drzewa genealogicznego jest mi znana z opowiadań mamy. Mama urodziła się i mieszkała w Siedlcach (z rożnymi przerwami) do 1945 r. Z Siedlec przeprowadziła się do Gdańska, gdzie mieszkała do czasu wyjazdu do Szwecji, czyli do 1983 r.  
Od przeszło miesiąca sama zaczęłam pracować nad drzewem genealogicznym mojej dość rozległej rodziny. Zupełnie przypadkowo "natknęłam" się na stronę rodziny Wajszczuków (4 dni temu!). Proszę sobie wyobrazić moją, a przede wszystkim mamy radość. Dawne wspomnienia odżyły i posypały się różne opowieści, które prosiłam aby mama spisała.
Chciałabym przesłać drogą internetową te zdjęcia, jak i może różne "ciekawostki" rodzinne spisane przez mamę. Mogę również jeszcze raz wypełnić formularz załączony na stronie indeksowej . Prosiłabym tylko o potwierdzenie mojego listu i czy jesteście zainteresowani. Byłabym również wdzięczna za każdą informacji dotyczącą Bronisławy. Czy ktokolwiek wie jak nazywali się rodzice Marii, Bronisławy i Salomei (trzecia siostra) Maciejczyk? Imię i nazwisko panieńskie ich matki? Ewentualnie daty ich urodzenia i śmierci. Bronisława Olszewska i Konstanty Olszewski (mąż) są pochowani na starym cmentarzu w Siedlcach.

Mój e-mail domowy: ewa.swiesciak@tele2.se
 
Moj adres:
Ewa Swiesciak
Tornsvalegatan 59
724 72 Västerås´
Szwecja


List od p. Ewy - 05.IV.2004
 
(...) Ma Pan racje, ze "budowa" drzewa genealogicznego to bardzo pochłaniające zajęcie... lecz i fascynujące. Mój czas jest trochę ograniczony bo pracuje, "doglądam" mamę, no i w najbliższych 2 tygodniach będę po raz pierwszy babcią. Zdążyłam jednak zrobić porządek ze zdjęciami (niektóre ponad 100 letnie), spora ilość dokumentów i starych listów pisanych przez mego dziadka i prababcię. Jak sobie uzmysłowię ze "przeżyli" oni rewolucję rosyjską, pierwszą wojnę, drugą wojnę, komunizm, emigracje... to po prostu nie można tego tak zostawić. No wiec robię to dla potomności czyli moich dzieci, dzieci siostry i reszty rodziny. (...)


Poniżej - Opisy zdjęć i komentarze pochodzą z następnych listów od p. Ewy, otrzymanych miedzy 7.IV i 20.IV.2004

Siedlce - ok. 1927 roku

1. Łucja Olszewska, (z domu Jaźwińska - żona Tomasza Olszewskiego), 2. Zofia Jarosz, (z domu Olszewska - córka Tomasza i Łucji), 3. Henryk Olszewski, (brat Tomasza), 4. Bronisława Olszewska, (z domu Maciejczyk - matka Tomasza i Henryka), 5. Tomasz Olszewski, (mąż Łucji - w mundurze), 6. Ryszard Olszewski, (syn Tomasza i Łucji).
 
Zdjęcie zrobione w Siedlcach ok. roku 1927, przed przeprowadzka do Okopów Św. Trójcy. Dziadek Tomasz był przeniesiony, jako wojskowy, do Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), gdzie był komendantem trzech strażnic. To był taki ostatni cypel Rzeczpospolitej, najdalej wysunięty na południowy-wschód. Ujście Zbrucza do Dniestru.

Okopy Świętej Trójcy nad Dniestrem - ok. 1929 - 1930 roku

1. Hala Niemczewska - właścicielka majątku, 2. Tomasz Olszewski, 3. Zofia Jarosz, (z domu Olszewska), 4. Łucja Olszewska, (z domu Jaźwińska), 5. Ryszard Olszewski, 6. (?), 7. (?), 9. (?) - (inni goście letniskowi), 8. Lucjusz Wajszczuk

Zdjęcie zrobione ok. roku 1930 (albo 1929) nad Dniestrem. Wakacje spędzane w pensjonacie, który wynajmowali dla letników właściciele majątku, Niemczewscy.

1929 rok - Okopy Świętej Trójcy, nad Dniestrem.

Babcia Łucja (M003) z małym Ryśkiem (M015), Zofia (M004) i pies As.

Siedlce - 1939 rok

1. Zofia Jarosz, (z domu Olszewska), 2. Henryk Olszewski, 3. Zygmunt Olszewski (syn Henryka Olszewskiego), 4. Bolesław  Żukowski, (mąż Sabiny Olszewskiej), 5. Ryszard Olszewski, 6. Tomasz Olszewski, 7. Łucja Olszewska, (z domu Jaźwińska), 8. Sabina Żukowska, (z domu Olszewska).
 
Zdjęcie zrobione 1 stycznia 1939 roku w Siedlcach na ul. Cmentarnej.

Siedlce - niedziela, 27 sierpnia 1939 roku

(...) Zofia Jarosz (Zosia) z ojcem Tomaszem Olszewskim i Waclawem Żukowskim (Wacek - syn Sabiny) - przed odejściem porucznika Tomasza na front. Cala rodzina wróciła z Kisielan i to były ostatnie zdjęcia Dziadka (Ewy) przed wyruszeniem do Brześcia nad Bugiem. (...)

(...) Wacek Żukowski był podchorążym. Te zdjęcia z mama i dziadkiem Tomaszem robił właśnie Wacek. Jak opisywałam we wcześniejszym liście - był to dzień rozstania. Dziadek wyruszył do Brześcia nad Bugiem, a Wacek wrócił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowie Mazowieckim. Po udziale w jakiejś bitwie z Niemcami dostał się do niewoli (październik 1939 r.). Siedział w oflagu w Niemczech. Tam poznał mojego ojca Edwarda Jarosza. Wacek był tak przygnębiony że odmawiał jedzenia i niewiadomo co by się z nim stało, gdyby nie mój ojciec, który zdobywał jakoś jedzenie i prawie karmił go na sile. Obaj wyszli z niewoli w lipcu 1940 roku i to właśnie Wacek poznał moją mamę Zofię z Edwardem. Do Siedlec przyjechali dokładnie 31.7.1940r.

(...) Co do Wacka i mojego ojca: Mój ojciec był oficerem rezerwy Brygady Podkarpackiej. Wacek jak wspomniałam był podchorążym. W 1940 r. Niemcy przygotowywali się do zajęcia Paryża i uczynili to 14.6.1940. Ponieważ mieli za dużo jeńców i nie wiedzieli, co z nimi zrobić (z powodu braku miejsc), wiec kierowali się jeszcze w tym czasie Konwencja Genewska i w ten sposób ojciec i Wacek i wielu innych zostali legalnie zwolnieni (mamy nawet w domu chyba ten dokument). Wiem również, ze Wacek miał wyjść pierwszy, a mój ojciec chyba później? Wiec mój ojciec najadł się (specjalnie) chininy, serce zaczęło mu szwankować. Dostał się do komisji lekarskiej, która zwolniła go wcześniej. Wacek czekał na niego i razem wyszli. W tej zawierusze wojennej wiele jest rzeczy, które stały się jakby "cudem".
Wacek należał później do AK.

Zaświadczenie z Niemieckiego Czerwonego Krzyża - Berlin 27.XII.1940

Kliknij aby powiększyć

List od p. Ewy - 03.V.2004

"Szukałam tez z mama tego dokumentu dot. zwolnienia z oflagu. Nie mogłyśmy znaleźć. Mam inny dokument jak również zdjęcie z oflagu. Matka mojego ojca, Maria Jarosz poszukiwała swego syna przez Czerwony Krzyż i tam go właśnie odnalazła. Wysyłała prawdopodobnie jakieś listy i dlatego dostała taka odpowiedz (zał. dokument).

"Wydawało mi się, że gdzieś również ten drugi dokument widziałam. Tylko może było to w Polsce zanim wyjechałam do Szwecji. Mama mówi, że na tym dokumencie napisane było, ze jeniec Edward Jarosz zestal zwolniony z obozu jenieckiego i musi zameldować się w Żandarmerii Niemieckiej. Na podstawie tych meldunków pozwolono mu mieszkać w Generalnej Guberni (był ze Stanisławowa i nie mógł tam wracać, bo tam byli Rosjanie). Później dostał Kenkarte, jak wszyscy inni. (Wacek również)"
 

Stalag VIII C, Nr.610, Deutschland - 1940 rok

Wacek Żukowski (M027) stoi po lewej stronie, a mój ociec (Edward Jarosz - M004) - po prawej. Pomiędzy nimi siedzą i stoją inni jeńcy (nie znani ). Wiem tylko ze w tym samym oflagu siedział z nimi Kazimierz Rudzki.

"Cześć  dokumentów i listów zaginęły w styczniu 1945 r. W 1944 r. mama pojechała z małą moją siostrą do Czolomyj do swojej koleżanki. Mieszkała tam do stycznia 1945 r. Kiedy front rosyjski przeszedł, uparła się aby wracać do Siedlec. Ojciec mój pakował wszystko do wozu i jedna z walizek leżała w kołysce mojej siostry. Jacyś przejeżdżający żołnierze sowieccy "zabrali" po prostu ta walizkę." 

Siedlce - 1941 r.

Irena Żukowska (z domu Mielechin), żona Wacława
Żukowskiego (M026) z Zofią Jarosz (M004).

Warszawa - 1941(?) rok

Wanda Wajszczukowa i Wacław Żukowski

(...) Jeśli chodzi o zdjęcie Pana mamy, które Pan przesłał, mama moja rozpoznaje Wacka Żukowskiego. To musi być rok 1941. (...)

Siedlce - październik 1942

Zdjęcie ślubne
Zofii Olszewskiej (M004) i Edwarda Jarosza

 

Ślub Joanny (M006), Darmstadt (Niemcy), maj 2002

Od lewej: Anna Szugajew (M016), Joanna Beer (M006), Karolina Kosko (M020), Janina Olszewska (żona Ryszarda Olszewskiego M015), Ewa Swieściak (M012) i Janusz Kosko (M021)

Ślub Grzegorza Jarosza, Örebro 2001

Od lewej; Kasia Swiesciak (M013 ) ,na reku Dominik (M 008 ), Zofia Jarosz (M004), Ewa Swiesciak (M012) i Tomasz Swiesciak (M014)

Ślub Grzegorza Jarosza (M010) i Lottie, Örebro 2001

Od lewej: Lottie Danielsson (M010), Grzegorz Jarosz (M010), Joanna Beer (M006) (z d. Kuczyńska), Bo Nilsson (M005) (drugi mąż Elżbiety) i stojąca za Grzegorzem moja siostra Elżbieta Nilsson (M005)

Vasteras, Szwecja - 2003 rok

Kasia (M013) i Marcus

Siedlce lipiec 2003.

Wacław Żukowski i Ewa Święściak

Kasia (M013) z małym Eliasem (M047) po narodzinach - kwiecień 2004

1. Christina Jacobsson 2. Piotr Świeściak 3. Kasia Świeściak (M013) 4-5. Astrid Harms z córką Filippą
6. Grzegorz Jarosz (M010) 7. Zofia Jarosz (M004) 6. Per Jacobsson 9. Ewa Świeściak (M012) 10, Marianne Asp
11.Tomasz Świeściak (M014) 12. Marcus Jacobsson 13. Elias Jacobsson (M047) 14. Lottie Daniellsson-Jarosz 15.Eliot Jarosz (M011)

Zdjęcie wykonane z okazji chrztu Eliasa. Västerås, 3 październik 2004

Zofia Jarosz (M004)

Hiszpania, grudzień 2005.
Na zdjęciu Prababcia Zosia
(M004) z wnuczką Joanna (M006) i 4 prawnukami: Olivier, Oskar, Bianka i Dominik.
 

Hiszpania, czerwiec 2006
Na zdjęciu Ewa (M012) i szwagier Bo (M005)
 

Hiszpania, czerwiec 2006
Na zdjęciu Ewa (M012) z siostra Elżbieta (M005)

 

Elias (M047) - czerwiec 2006
 

Z listu 20.IV.2004

(...) "Oczywiście, zgadzam się na podłączenie do strony Maciejczyków. Jestem wogóle bardzo Panu  wdzięczna za "przyłączenie" do rodziny. Ja mam jeszcze dość dużo pracy ze strony mojej babci Łucji. Cala droga z Siedlec-Baku-Siedlce, Suwałki, czasy rozbiorów Polski, jak również odczytuje całą drogę wojskowa mego dziadka Tomasza, ...od frontów turecko-perskich, czasy bolszewickie i niemieckie." (...)


Rodzina w ogrodzie
Od dołu: Jasiek Kosko (M021) i Karolina (M020). Następny rząd: Małgorzata Kosko (M019) z mężem
Maciejem. rząd trzeci: Anna Szugajew (M016) z mężem Jackiem. Czwarty rząd:
Ewa Świeściak (M012) z mężem Piotrem i na samej górze Lech Krzyżanowski
(M030) oraz Janina Olszewska (żona Ryszarda M015).


Cześć rodziny:
m in Anna Szugajew ,Izabella Szugajew Elzbieta
Nilsson ((M005), Janina Olszewska, Paulina; Simon, Rafal (M017), Omar, Bosse


Spotkanie w lipcu 2006.

Od lewej: Piotr Świeściak, Anna Szugajew (M016), Ewa Świeściak (M012), Lech Krzyżanowski
(M030) i Janina Olszewska (matka Anny i Małgorzaty, żona Ryszarda Olszewskiego M015))


Ewa Świeściak (M012) i Lech Krzyżanowski (M030), Warszawa, lipiec 2006
 

18. sierpnia 2015 Ewa Świeściak (M012) nadesłała poniższe zdjęcie z podpisem:


”Moje trzy pociechy: Samuell, Elias i Zacke (Zachariasz)”


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2015
e-mail: wwajszczuk@comcast.net