english version

26-03-2009

20-01-2009

wersja polska


Opis Ordynacji Zamojskich



http://pl.wikipedia.org/wiki/Ordynacja_Zamojska

Ordynacja Zamojska – jedna z pierwszych ordynacji magnackich w Rzeczypospolitej, powołana na prośbę hetmana wielkiego i kanclerza koronnego Jana Sariusza Zamoyskiego ustawą sejmową z dnia 8 lipca 1589, została zlikwidowana po II wojnie światowej w ramach reformy rolnej.(...)

Reforma uwłaszczeniowa w Królestwie Polskim z 1864 zmniejszyła powierzchnię ordynacji o ponad połowę. Spadły znacznie przychody, gdyż chłopi przestali płacić czynsze. Dodatkowo znacznym obciążeniem i kością niezgody stały się tzw. serwituty, czyli uprawnienia prawie 16000 gospodarstw chłopskich do korzystania z ordynackich pastwisk i lasów. (...)

Jan Zamoyski swoją karierę zaczynał mając 4 wsie odziedziczone po ojcu, kasztelanie chełmskim, Stanisławie Zamoyskim. Statutem ordynacji mógł objąć 2 miasta i 39 wsi, zaś pod koniec jego życia ordynacja obejmowała już 23 miasta i 816 wsi i nazywana była "państwem zamojskim" (...).

Na czele ordynacji stał ordynat, którym zostawał najstarszy syn poprzednika. Ordynata każdorazowo zatwierdzał król, a spory majątkowe na tle ordynacji miał prawo rozstrzygać sejm. Do poważnego kryzysu doszło po bezdzietnej śmierci III ordynata Jana "Sobiepana" Zamoyskiego w 1665. (...)

Średnio zamożny szlachcic Marcin Zamoyski objął ostatecznie ordynację w 1676 i tym samym awansował do grona największych posiadaczy ziemskich nie tylko Rzeczypospolitej ale i całej Europy. W rękach tej linii Zamoyskich ordynacja pozostała do końca.

I rozbiór Polski w 1772 podzielił ordynację. W Rzeczypospolitej pozostały 4 miasta i 39 wsi zorganizowane w 6 kluczy ziemskich. 6 miast i 27 kluczy ze 150 wsiami znalazło się w cesarstwie austriackim (...).X ordynat, kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski, polski działacz państwowy (...), przyłączył się do akcji kolonizacyjnej i w swych dobrach osadził ok. 100 niemieckich rodzin (w 1784 r..) (...)W okresie ostatecznego upadku I Rzeczypospolitej ordynacja przeżywała trudne chwile, gdyż jej dalsze trwanie zależne było od woli zaborców. Chcąc się uchronić przed niechęcią ze strony Rosji, a jednocześnie unikając jednoznacznej deklaracji o przystąpieniu do stronnictwa prorosyjskiego, XI ordynat, Aleksander August Zamoyski, przedstawił konfederatom (targowickim) zaświadczenie lekarskie poświadczające jego ciężką chorobę. (...) Ostatecznie cała ordynacja znalazła się w granicach Austrii, co na kilkanaście lat zapewniło jej spokojny rozwój. (...)

W 1812 siedziba ordynacji została przeniesiona do Zwierzyńca. Powodem były negocjacje z władzami Księstwa Warszawskiego i plany przekazania twierdzy zamojskiej państwu. Ostatecznie dopiero w 1821 miasto i twierdza Zamość z pasem ziemi tysiąc dwieście sążni od fortecy stały się własnością rządu Królestwa Polskiego.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Zamoyski

Jan Sariusz Zamoyski (Jan Zamojski) herbu Jelita, (ur. 1542, zm. 1605) – polski szlachcic, magnat, sekretarz królewski od 1605, podkanclerzy koronny od 1576, kanclerz wielki koronny od 1578 i hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów od roku 1581.


http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Zamo%C5%9B%C4%87&oldid=16387654

Zamość prawa miejskie uzyskał w 1580 roku, na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W roku 1589 miasto zostało stolicą założonej przez jego właściciela Ordynacji Zamojskiej.


Bibliografia

http://www.archiwum.zam.pl/index.php?page=38&id=199 - Wojciech Przegoń: Nieznany plan dobr Ordynacji Zamojskiej w zbiorach zamojskiego archiwum

http://www.archiwum.zam.pl/pliki/przegon.pdf - Plan Dóbr Ordynacji Zamojskiej –
CD można oglądać na miejscu w Archiwum w Zamościu

http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=oai:www.polona.pl:1888&from=http://fbc.pionier.net.pl - Zamość, ordynacja Zamoyskich i powiat zamojski; Chlebowski, Bronisław (1846-1918), Z. Pomarański, Warszawa 1919

http://www.roztocze.net.pl/zamoyscy.php - Ród Zamoyskich

http://www.roztocze.com/roztocze/pl/szlak_ord_zam.html - Szlakiem Ordynacji Zamojskiej

http://www.sokal.fora.pl/belz-czerwonograd-ugniw-wielkie-mosty,5/rod-zamoyskich,212.html – Ród Zamojskich

http://www.roztocze.net/miasta/zamosc/ordynacja/index.html - Spis miast wsi i folwarków należących do Ordynacji w drugiej połowie XVIII wieku.

http://www.roztocze.net/tylko_dla_t/lamus/index.html#24 - Ordynacja Zamojska w granicach Zamojszczyzny i Roztocza


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2009
e-mail: waldemar@wajszczuk.v.pl