english version

19-04-2008

08-03-2007

wersja polska

Wprowadzenie
do strony Gałęzi Stanisława (1315)


Wprowadzenie:

  1. Na tej i na kilku następnych nowych stronach gałęzi Zamojskiej, na których użyto dla odróżnienia jasny kolor podkładki, podane informacje pochodzą z bezpośredniego przeglądu w Archiwum w Lublinie starych Ksiąg Metrykalnych, Parafialnych i Urzędu Stanu Cywilnego (zobacz). Informacje są zgrupowane i zostały przedstawione według przynależności do Parafii i według miejsca zamieszkania. Pozostałe, starsze strony Drzewa, na których informacje pochodzą z uprzednich kontaktów i relacji bezpośrednich, maja ciemniejszy kolor podkładki (zobacz Objaśnienia/Explanations). Na osobnych stronach zamieściliśmy dodatkowe informacje dotyczące: lokalizacji miejscowości i parafii (mapa), krótki zarys historyczny dotyczący Zamościa (i okolic) (zobacz), podsumowanie przeglądu Ksiąg metrykalnych według Parafii (zobacz) oraz informacje o parafiach i przynależności do nich członków Rodziny Wajszczuków (zobacz). Podsumowanie nowych odkryć i ustaleń dotyczących nieznanych uprzednio powiązań miedzy poszczególnymi liniami (i miejscami zamieszkania członków Gałęzi Zamojskiej) jest przedstawione w "Najnowszych odkryciach" pod datą 31 sierpnia 2005 (zobacz).

  2. Przegląd starych Ksiąg Metrykalnych, sięgających w niektórych parafiach wstecz do 1650 roku, ujawnił występowanie nazwisk "podobnych". Ponieważ nie mamy, jak dotychczas, dostatecznej dokumentacji żeby przypuszczać, że te osoby były przodkami Rodziny Wajszczuków, zebrane informacje zostały zachowane i są przedstawione na osobnych stronach (zobacz). Podejrzenia możliwości istnienia powiązań rodzinnych w niektórych przypadkach zostały zasygnalizowane na niektórych stronach.

  3. Informacje przedstawione na tej stronie niewątpliwie dotyczą Rodziny Wajszczuków. Udało się tutaj w pełni udokumentować powiązania rodzinne i pokoleniowe, jak również znaleziono pełne "połączenia" między informacjami uzyskanymi z obecnego przeglądu archiwalnego a informacjami uzyskanymi poprzednio z relacji ustnych (bezpośrednich).

  4. Zapisy w starszych księgach metrykalnych prowadzonych w języku łacińskim literują nazwisko - jako Wayszczuk (pisane przez "y"). Zwraca uwagę występujące często błędne literowanie nazwiska podczas rożnych, kolejnych i niezależnych wpisów. Jest ono udokumentowane poniżej na stronie - nazwiska w nawiasach w okienkach indywidualnych osób. Pozostanie do ustalenia, czy istnieją jakieś powiązanie rodzinne miedzy osobami z Rodziny Wajszczuków, ale zapisanymi pod blednie przeliterowanymi nazwiskami (jak powyżej), a osobami żyjącymi obecnie w Polsce i noszącymi na przykład nazwisko Wajszczak? (zobacz)


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2000-2008
e-mail: wwajszczuk@comcast.net