Wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu


Bazylika Mniejsza w Kodniu

Po zakończeniu uroczystości w Kostomłotach udaliśmy się do położonego nieopodal Sanktuarium Maryjnego w Kodniu n/Bugiem. 

Miejscowość ta jest po raz pierwszy wzmiankowana na początku XVI w. jako Todeń i należała do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwszymi właścicielami byli w końcu XV w. bracia Ruszczycowie, którzy założyli tu nad Bugiem młyny wodne i osadę. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili dobra od Ruszczyców i uzyskali w 1511 r. od Zygmunta Starego przywilej na budowę zamku i założenie miasta. Zamek i cerkiew (kaplica zamkowa - dziś kościół filialny) pod wezwaniem Św. Ducha zostały wybudowane na wschód od miasta, zamek był dostępny przez most zwodzony, a miedzy miastem i wzgórzem zamkowym zbudowano port rzeczny. Kodeń wielokrotnie był napadany przez Tatarów, Szwedów i Kozaków. W pol. XVII stał się własnością Branickich, następnie Flemingów i Czartoryskich. 

Obecnie z zamku zostały jedynie fundamenty, na których wybudowano wielki oltarz polowy, natomiast w piwnicach jest wystawa rzeźb artysty-samouka Tadeusza Niewiadomskiego z cyklu "Martyrologia Narodu Polskiego". Tegoż artysty "Droga Krzyżowa" znajduje się wokół wzgórza zamkowego. Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Anny, obecnie klasztorny ojców oblatów, budowano w latach 1629 - 1635. W 1875 r. kościół został zamieniony na cerkiew, a cudowny obraz został wywieziony do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie - powrócił do Kodnia w 1927 r.. Od 1973 r. świątynia posiada tytuł bazyliki mniejszej. Znajdujący się w ołtarzu głównym bazyliki Świętej Anny, Cudowny Wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej, od wieków przyciąga rzesze wiernych. Jak dawniej, tak i dziś dążą tu czciciele Matki Bożej nie tylko z Podlasia, ale również z całej Polski i z poza jej granic. 


Dawna Cerkiew Zamkowa 
- obecnie Kościół Św. Ducha


Kodeńska Madonna

Według podania Obraz Kodeński jest malarską kopią figury wyrzeźbionej przez Świętego Łukasza. Statua ta znajduje się w Hiszpanii w miejscowości Guadalupe. Na polecenie papieża Grzegorza Wielkiego, kopię jej namalował benedyktyński opat Święty Augustyn, apostoł wysp Brytyjskich. Obraz, nazywany odtąd Matką Boską Gregoriańską lub Guadalupe, pozostawał przez długie wieki w Rzymie, w kościele Najświętszej Maryi Panny Większej. Słynny licznymi cudami, cieszył się szczególnym kultem papieży. Urban VIII, wielki czciciel Matki Bożej Gregoriańskiej, przeniósł go do kaplicy watykańskiej. W roku 1631 przybył do Rzymu ciężko chory Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski, właściciel Kodnia. Przyjechał szukać w świętym mieście ratunku dla swego schorowanego ciała-u Boga i ludzi. Za poradą kardynałów udał się do kaplicy watykańskiej na Mszę Świętą celebrowaną przez papieża Urbana VIII, przed cudownym Obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. 

Podczas Najświętszej Ofiary wojewoda został cudownie uzdrowiony. Piękny Obraz i odzyskanie w cudowny sposób zdrowia obudziło w nim pragnienie posiadania wizerunku.

Usilne prośby o podarowanie obrazu spotkały się jednak z odmową papieża. Wtedy Sapieha decyduje się na krok ryzykowny: przekupił zakrystiana papieskiej kaplicy, a ten pomógł mu wejść w posiadanie cudownego wizerunku. Pośpiesznie wywiózł Obraz do swych rodzinnych ziem, do Kodnia. Na nic zdała się pogoń i groźby papieża. Wśród bicia dzwonów, huku armat, manifestacji tysięcy ludzi-15 września 1631 r. Madonna Gregoriańska, zwana odtąd MATKĄ KODEŃSKĄ, objęła w swe władanie Kodeń. Wzburzony papież Urban VIII rzucił klątwę na Sapiehę, ale wojewoda nie ustąpił. Trwał w zaciętym uporze posiadania Cudownego Obrazu. Tymczasem ówczesne wydarzenia polityczne w Polsce przyszły mu z pomocą. W nagrodę za zasługi oddane Kościołowi, papież przebaczył mu winy i ofiarował Obraz-aby odtąd w Kodniu, po wsze czasy odbierał należną cześć.


Ołtarz główny w Bazylice 

 kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Wewnątrz Kaplicy św. Ducha, znajdującej się na kalwarii.

Wyjście z Kaplicy

Panorama z widokiem Bazyliki i Klasztoru Ojców Oblatów w Kodniu

Edwardo i Maria Garcia, Carmen Scofield i Carmen Wajszczuk na Kalwarii (w tle wieża Bazyliki)

Maria, Carmen i Carmen przy jednej z kapliczek Drogi Krzyżowej - znajdujących się na Kalwarii Kodeńskiej  

Kodeń leży przy samej granicy Polski z Białorusią. Richard Scofield i Edwardo Garcia przy jednym ze słupków granicznych.

Stacja Drogi Krzyżowej na Kalwarii (wokół wzgórza zamkowego) - dłuta Tadeusza Niewiadomskiego

Stacje Drogi Krzyżowej na Kalwarii - dłuta Tadeusza Niewiadomskiego

Ołtarz Polowy wybudowany na fundamentach dawnego Zamku

Ostatnia stacja Drogi Krzyżowej w podziemiach Zamku (pod ołtarzem polowym)

Rzeźba Tadeusza Niewiadomskiego w parku upamiętniająca Czarnobyl. Po lewej pozostałości rzeźby - Hiroszima

Rzeźba Tadeusza Niawiadomskiego w podziemiach Zamku - czesc wystawy poświecona Martyrologii i Bojownikom Podziemia podczas II Wojny Światowej

Strona Internetowa Sanktuarium MB Kodeńskiej