Błędówposzukiwania przodków Alberta Hermana |
Nowe informacje, niedawno uzyskane z życiorysu zakonnego Heleny Herman (zobacz), skierowały nas 2 lipca 2004 roku do Błędowa (pow. Grojec, woj. mazowieckie - zobacz mape) na poszukiwanie śladów przodków dziadka ze strony mamy - Alberta Hermana. Przodkowie jego matki ponoć mieszkali tam już na początku XIX wieku. Matki ojciec, o nazwisku Hildebrandt, podobno urodził się we Włoszech. Kiedy i w jakich okolicznościach przybył do Polski - nie wiadomo. Ożenił się w Polsce, nazwisko panieńskie jego żony nie jest znane i zamieszkał w Błędowie (zobacz). Później brał udział w Powstaniu Styczniowym, zginął w walkach, majątek (jego? rodziny żony?) został zarekwirowany przez władze carskie i pozostała rodzina Hildebrandtow (być może wraz z rodzina jego żony?) przeniosła się do Żyrardowa. Nic nie wiemy o dalszych losach rodziny jego żony.
Niemiecko - brzmiące nazwisko tego przybysza z Włoch - Hildebrandt - było dla nas zagadką. Informacje wydawały się nie pasować, ale mój przyjaciel w Warszawie zwrócił moja uwagę na możliwość jej wyjaśnienia. Wspomniał skomplikowaną historię Górnej Adygi (Tyrolu Włoskiego) - obecnie autonomicznego regionu w północno - wschodniej części Włoch, przy granicy z Austrią, który na przestrzeni wieków należał do Bawarii, Tyrolu lub Austrii. W XIX wieku, przez krotki okres (1809 -1814) należał do Królestwa Włoch, później znowu do Austrii, a od 1919 roku ponownie do Włoch. Północna cześć (Górna Adyga z miastem Bolzano) jest niemieckojezyczna (http://wiem.onet.pl/15021,haslo.html). Również, w opisie historii Błędowa (http://www.bledow.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=7&lang=) wspomniano o fakcie, ze "w okresie Księstwa Warszawskiego w roku 1809 przez Błędów przeszły oddziały wojsk austriackich, które następnie stoczyły bitwę pod Raszynem".
A wiec może nasze dotychczasowe informacje maja sens? Chociaż w czasie tej wizyty nie udało się ustalić żadnych faktów, nawiązaliśmy kontakty w Urzędzie Gminy i w Parafii w Błędowie, gdzie obiecano nam wszcząć poszukiwania w zachowanych starych dokumentach.
Opracowanie i fotografie:
Waldemar J. Wajszczuk i Paweł Stefaniuk
(c) 2004
|